Kesäkuun kuukausikirje/montly letter of June

Julkaistu:
23.6.2022

Tervehdys Badulainen,

tämä kuukausikirje sisältää tietoa tulevista tapahtumista, sekä muuta ajankohtaista informaatiota seuran toiminnasta. Jos sinulla herää kysyttävää mistä tahansa asiasta, ole yhteydessä valmennuspäällikkö Markoon!

marko@badmintonunited.fi

045 202 6414

Kesäleirit

BadU järjesti kesäkuussa kaksi kesäleiriä 8-16 -vuotiaille junioreille. Ensimmäinen leiri pidettiin Talihallissa 6.-10. kesäkuuta ja toinen leiri Rajakylässä 13.-17. kesäkuuta. Leirit olivat tarkoitettu niin vasta-alkajille kuin kokeneemmillekin pelureille.

Molemmilla leireillä pelattiin sulkista ja ulkoiltiin pelien ja leikkien muodossa hyvässä säässä. Leirit sujuivat hyvin ja kaikki leiriläiset olivat innokkaita treenaamaan. Leireillä toimineet BadU:n huikeat valmentajat olivat erittäin tyytyväisiä leiriläisten asenteeseen ja haluun oppia uutta.

Kesätreenit

Vielä kerkeät mukaan koko kesän ajan Rajakylässä pyöriviin BadU:n kesätreeneihin. Päämääränä treeneissä on valmistaa oranssipaidoista ensi kauden mestareita!

Oppeja treeneissä jakaa maanantaisin (klo 18-20) ja torstaisin (klo 18-20) valmennusguru Joonas Korhonen. Mukaan ovat tervetulleita kaikki jatkoryhmäläisistä eteenpäin.

Tiistaisin Rajakylässä on pelivuoro (klo 18-20) kaikille hyvää peliseuraa toivoville. Pelivuorolla on käynyt jopa 30 pelaajaa eli vastuksen löytäminen on taattua.

Rajakylän treeneihin ja pelivuoroon ilmoittautuminen tapahtuu Hoikassa (https://go.hoika.net/public/Login.aspx).

Syksyn ilmoittautumiset

BadU:n syyskausi alkaa 15.8. ja silloin mennään lujaa! Varmista paikkasi ryhmistä ilmoittautumalla heti Hoikassa (https://go.hoika.net/public/Login.aspx). Kaikkiin ryhmiin mahtuu vielä, mutta olethan nopea sillä ryhmät täyttyvät nopeasti.

Jos et tiedä itsellesi sopivaa ryhmää tai sinulla on muuta kysyttävää, olethan yhteydessä valmennuspäällikköömme Marko Pyyköseen (marko@badmintonunited.fi).

Huippuvalmentaja Badminton Unitediin

Badminton Unitedin valmentajakaarti saa huikean vahvistuksen, kun kansainvälinen huippuvalmentaja Paphon Kasemvudhi liittyy oranssipaitojen valmennustiimiin. Olemme innoissamme saadessamme erittäin pidetyn ja kokeneen valmentajan riveihimme.

Iloisena tunnettu Paphon on kuulunut Thaimaan kärkipelaajiin ja sittemmin ollut perustamassa seuraa ja valmentanut aktiivisesti eri ikäisiä ja tasoisia pelaajia.

Badminton Unitedissa hän tulee valmentamaan Talihallin ryhmiä maanantaisin, keskiviikkoisin ja sunnuntaisin. Niissä hänen valmentajan ammattitaitonsa tulee varmasti viemään seuran pelaajia isosti eteenpäin.

Badminton United toivottaa kaikille jäsenilleen rentoa ja liikunnantäyteistä kesää. Toivottavasti näemme mahdollisimman monen kanssa hallilla jo kesällä tai viimeistään ensi syksynä!

Hi!

This monthly letter includes information about upcoming events, as well as other current information about the club. If you have any questions or need help with anything, please contact our Head of Coaching Marko!

marko@badmintonunited.fi

045 202 6414

Summer camps

In June BadU organized two summer camps for juniors aged 8-16. The first camp was held in Talihalli from the 6th of June to the 10th. The second camp was held in Rajakylä from the 13th of June to the 17th. In those camps, there were participants from beginners to more experienced players.

Badminton and other outdoor games were included in both camps. Everything went great and all the players were very eager to train. Our coaches were pleased with the players' good attitude which was noticeable from their willingness to get more into badminton.

Summer practices

You still have time to join our summer practices which will be going on for the whole summer in Rajakylä. BadU's professional coach Joonas Korhonen is coaching on Mondays (18-20) and Thursdays (18-20).

On Tuesdays, for everybody willing to practice by playing matches, there is a chance to play with many other players in Rajakylä (18-20). There have been 30 players at the same time having fun while playing badminton. So finding a good opponent will be guaranteed.

Registration to the training groups and match practice is open in Hoika (https://go.hoika.net/public/Login.aspx).

Training groups in the Fall

BadU's fall season will begin on 15.8. You can register in Hoika (https://go.hoika.net/public/Login.aspx), where you will also find all the groups and the schedule. Please be quick to secure your spot in the groups.

If you have any questions according to the right groups for you. Please contact our head of coaching Marko Pyykönen (marko@badmintonunited.fi).

Elite coach to Badminton United

Badminton United will welcome a new member to its coaching team. The international top-level coach Paphon Kasemvudhi will begin to coach for Badminton United from the beginning of the next season. We are very excited to get a new highly respected and experienced coach to work with our motivated players.

Before his coaching career, he was one of the top players in Thailand. He is also the co-founder of a successful Thai badminton club. As a coach, he's been helping players of different ages and levels.

In Badminton United, he will be coaching groups on Mondays, Wednesdays and Sundays in Talihalli. In those groups, his professionalism in coaching will certainly be valuable for the players.

Badminton United wishes all its members a relaxing and active summer. We hope to see as many of you as possible already this summer or next fall at the latest!